Murals (2008) by PHANTAST - Graffiti - Cultural Music & Art Association inc. - 98 Milne St. Benleigh

Scan 133260003 AndreiIMPARATIA LUI DUMNEZEU.

Ce trebuie sa fi simtit Proorocul Moise cind, inainte de a muri, a privit de pe Muntele Nebo toata Tara Canaan, Pamintul Fagaduintei? El care a auzit chemarea lui Dumnezeu de a scoate poporul Israel din robia Egiptului; el  care a uimit pe Faraon cu minuni si a atras nenorociri peste Egipt; el  care a despicat Marea Rosie si a primit tablele legii in Muntele Sinai - acest mare conducator nu s-a bucurat de implinirea stradaniei lui. In Numeri 20: 11 vedem ca Moise s-a indoit, iar Dumnezeu l-a pedepsit sa nu intre in Tara Sfanta. El a murit pe Muntele Nebo, iar locul mormintului a fost uitat. Moartea lui Moise la sfirsitul cartii Deuteronom ii lasa pe israeliti pe malurile riului Iordan, inca asteptind implinirea fagaduintei.

Ce trebuie sa fi simtit Sf. Andrei cind, de la pestera lui si sus, de pe muntii Dobrogei, a privit spre apele involburate ale Dunarii si spre Muntii Carpati, spre meleagurile unde avea sa infloreasca saminta credintei in Hristos, saminta adusa de el din Palestina? El care a auzit mai intii chemarea Proorocului Ioan si a urmat-o; el care a auzit primul chemarea Domnului Hristos si L-a urmat pina la moarte - el a fost intins pe doua lemne incrucisate si lasat sa moara inainte sa vada spicul copt in holda Romaniei.

Desigur ca noi nu ne sacrificam pentru a avea multumirea rezultatului implinit. Noi o facem pentru ca e bine si este ceea ce trebuie sa facem. Noi ajutam la zidirea IMPARATIEI LUI DUMNEZEU.  Asa a fost Moise, asa a fost Andrei cel Intii Chemat. Ei au facut ceea ce au fost chemati sa faca - nici mai mult, nici mai putin. Iar noi, ca si israelitii pe malurile Iordanului, stam in pragul destinatiei finale - eternitatea cu Dumnezeu in Rai.

De ziua Sf. Andrei, Ocrotitorul Romaniei si al 2-lea hram al bisericii noastre, Consiliul Parohial ureaza tuturor romanilor, membrilor parohiei noastre, si mai ales celor ce poarta numele Sf. Andrei, multa sanatate si un calduros "La multi ani"!

pohta Mihai Viteazul - "pohta ce-am pohtit-o", insemnare din 1601.

ZIUA ROMANIEI LA BRISBANE - evocare.

 Adunarea de la Alba Iulia din 1 Dec 1918 a intrunit peste 100 000 de participanti care au votat unirea Transilvaniei cu Romania. Prin cei 1 228 de delegati, Adunarea a fost o adunare reprezentativa a intregii pupulatii romanesti din Transilvania. Rezolutia  Adunarii contine 9 articole:

1. Unirea cu Romania.

2. Autonomie provizorie;

3. Principiile fundamentale ale noului stat: libertate nationala, libertate confesionala, regim democratic, libertatea presei, de asociere si constiinta, reforma agrara radicala, legislatie muncitoreasca avansata;

4 - 8. Noua asezare a lumii;

9. Constituirea Marelui Sfat National

Archived News

SFD Log In