Murals (2008) by PHANTAST - Graffiti - Cultural Music & Art Association inc. - 98 Milne St. Benleigh

CONSILIUL BISERICII NOASTRE VA INVITA LA SLUJBA HRAMULUI SF. DIMITRIE IZVORITORUL DE MIR SI SF. DIMITRIE BASARABOV (CEL NOU).

 

SIMBATA SEARA, 27 OCT. ORELE 18:00 : VECERNIA CU ANIXANDARE, LITIA SI ACATISTELE SFINTILOR; Punctul central al Vecerniei (slujba de seara) este cintarea "Lumina lina" care marcheaza apusul soarelui, si deci inceputul unei noi zile liturgice, conform traditiei ebraice.

DUMINICA DIMINEATA, 28 OCT. ORELE 9:00 : UTRENIA CU POLIELEU, SF. LITURGHIE, PROCESIUNE CU VESMINTUL SF. DIMITRIE  SI AGAPA FRATEASCA.  Punctul central al Utreniei (slujba de dimineata)  este cintarea numita "Lumininda", care marca in antichitatea crestina rasaritul soarelui.

"Veniti sa ne inchinam si sa cadem la Hristos, Imparatul si Dumnezeul nostru"!

Cappella GrecaCatacomba Priscilei, "Capela Greaca" sau "Capela Fringerii Piinii" - zidita inainte de sfirsitul secolului al II-lea, Roma, 430 Via Salaria. In istoria primara a crestinismului, locurile de inchinare se zideau pe/in jurul mormintelor martirilor si purtau numele sfintului respectiv. Mai tirziu, ca o continuare a acestei traditii, in altarul bisericilor a inceput sa se aseze o particica din moastele unui sfint, asa cum se face si astazi la tirnosirea unei biserici. Mai mult, in Sf. Antimis, (pinza pe care se face sfinta Liturghie) sint cusute particele din moastele sfintilor.

Biserica noastra 'Sf. Dimitrie' din Brisbane - Australia are si Vesmintul care a acoperit trupul nestricat al Sfintului Dimitrie cel Nou care se odihneste in Catedrala Patriarhala din Bucuresti.

"Veniti sa ne inchinam si sa cadem la Insusi Hristos, Imparatul si Dumnezeul nostru"!

Archived News

SFD Log In