Murals (2008) by PHANTAST - Graffiti - Cultural Music & Art Association inc. - 98 Milne St. Benleigh

acoper1. Ce inseamna ca noi, "Parohia Sf. Dimitrie" sintem o parohie comunitara?

2. Ce inseamna o parohie episcopala?

 

Am descoperit profilul de "parohie comunitara" in focurile discutiilor pentru infiintarea parohiei noastre in Iunie 1989.

Cind am fost informati de Ministerul de Justitie ca in Brisbane nu exista nici o parohie romaneasca recunoscuta de Guvernul Australian, (asa cum pretindea preotul Gaina de la Melbourne),  am convocat o adunare generala a tuturor romanilor ortodocsi din Brisbane. Imediat s-au creat mai multe tabere, cea mai puternica fiind cea care respingea complet Patriarhia Romana si cerea afilierea noastra la Germania sau America.

Am cerut preotului grec Gregory Sakelariou din Brisbane sa ne prezinte profilul bisericii greci "Sf. Gheorghe" din West End infiintata in 1944. Regulamentul Australian al bisericii greci prevede la sectiunea 4 ca "recunoaste drept cap religios si spiritual pe Arhiepiscopul din Sydney". La sectiunea 44 se precizeaza : "Consiliul parohial are controlul general si administrativ asupra proprietatii si asupra fondurilor banesti ale parohiei".

Preotul Sakelariou ne-a informat ca parohia greaca "Sf. Gheorghe" din West End, parohia greaca " Adormirea Maicii Domnului "din Mt. Gravat si "SF. Ana"  din Gold Coast sint parohii comunitare, recunoscute de Inalt Preasfintitul Stylianos din Sydney. Preotul Sakelariou la vremea aceea era vicar episcopal, adica recunoscut si apreciat de episcop.

Singura parohie episcopala greaca, condusa administrativ de episcop, este parohia "St. Paraskeva" din Nordul orasului Brisbane.

Dupa dezbateri aprige, cu amenintari si injurii la adresa preotului, am ajuns la un compromis si am depus in Iunie 1989 la Ministerul de Justitie un regulament Australian. Acest Regulament Australian mentioneaza afilierea spirituala a parohiei noastre "Sf. Dimitrie" la Patriarhia Romana, insa cu precizarea ca in parohie, Consiliul Parohial are controlul general si administrativ asupra proprietatii si a fondurilor banesti ale parohiei.

Sinaxa (adunarea) episcopilor ortodocsi din Australia din 2010 la Sydney sub presedentia Inalt Preasfintitului Stylianos (care recunoste parohiile comunitare grecesti din Brisbane si Sydney), a fost urmata de afirmatia  PS Mihail in cadrul Sedintei Eparhiale din Februarie 2011 de la Melbourne: "Parohiile infiintate pina la venirea sfintiei mele in Australia in 2008, sa continue sa functioneze dupa regulamentele in vigoare, iar parohiile noi sa fie infiintate cu regulament episcopal".

Acelasi profil de biserica comunitara  (subordonare  spirituala la Patriarhia  Romana dar administrare autonoma)  il au si parohiile romanesti  "Sf Maria" din Wellington -  NZ si "Sf Nicolaie" din Adelaide, care si-au pastrat regulamentele proprii de la infiintare. 

Afilierea  noastra spirituala fata de Patriarhia Romana, cu obligatiile ei sint prezentate in sectiunea "OUR HISTORY".

Archived Letters

SFD Log In