Murals (2008) by PHANTAST - Graffiti - Cultural Music & Art Association inc. - 98 Milne St. Benleigh

IN ATENTIA P.S. CIPRIAN CAMPINEANU, EPISCOP VICAR PATRIARHAL.

 Am vazut cu ochii nostri cea mai mare parte a istoriei Bisericii 'Sf. Dimitrie' din Brisbane -Australia si am participat activ la imbunatatirea ei, de la inceputul anilor '90 si pina azi. V-am mai scris despre biserica noastra in urma cu mai bine de un an, si pentru ca temerile si tulburarea pe care le aveam nu au disparut, ba chiar s-au amplificat, trebuie sa va comunicam cele ce urmeaza.

Biserica noastra e ca o floare. Cladirea e reconstruita si bine intretinuta, curtea ingrijita, interiorul bisericii pictat, bibliile si cartile de rugaciune frumos aliniate pe banci ( toate acestea se pot vedea  accesind site-ul sfdimitrie.org.au ). Parintele Ion Constantinescu, in afara de munca saptaminala ca medic, slujeste neobosit in fiecare duminica si la principalele sarbatori. Duminica incepe cu Utrenia si continua cu acatistul Sf. Dimitrie, cu Sf. Liturghie,  cu predica la care parintele Ion citeste cuvintul lui Dumnezeu direct din Sf. Scriptura si ne explica apoi totul amanuntit, pe intelesul nostru.

Credem ca sintem privilegiati sa beneficiem de toate acestea, pentru ca, in situatia noastra de migranti, primim asistenta spirituala de calitate in cadrul material corespunzator standardelor societatii australiene. Toate aceste avantaje nu au venit de la sine, ci sint rezultatul direct al eforturilor parintelui Ion, a doamnei  preotesei Maria si a celor care il sprijina sau l-au sprijinit la un moment dat pe parintele.

Ceea ce ne intristeaza si ne ingrijoreaza a inceput mai ales dupa 2008, cind se pare ca defaimarile si clevetirile din partea unora care poarta indeosebi grija pacatelor altora au gasit prea multa ascultare la P.S. Mihail. Mai mult, dialogul s-a purtat numai cu acea parte, ceea ce le-a creat contestatarilor, si poate multora dintre cei care altfel ar fi fost neutri, o falsa impresie de legitimitate. Au incercat inlocuirea parintelui Ion cu un nou preot si, pentru ca nu au reusit, au infiintat noua biserica 'Sf. Filip'.

Comunitatea ortodoxa romana din Brisbane este acum profund divizata. Va rugam sa luati scrisoarea aceasta ca pe un apel crestinesc de indreptare a unei situatii nefericite. Noi iubim pe toata lumea, incepind cu P.S. Mihail, preotii si toti credinciosii de rind.

Cu stima si dragoste, Vasile M. si Ion D., 09/05/2012

Archived Letters

SFD Log In