Murals (2008) by PHANTAST - Graffiti - Cultural Music & Art Association inc. - 98 Milne St. Benleigh

Parintele Ion este un om care incearca sa aduca lumea la credinta. Prin tot ce face sau ce zice, reflecta pasiunea dinsului pentru biserica si pentru noi credinciosii.  Parintele ne indruma ca sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu si sa fim mai credinciosi. 

Parintele a pus multa dragoste si sudoare in biserica noastra. Dinsul si-a petrecut concediile sale lucrind din greu la biserica noastra ca sa o facem mai  frumoasa si mai mare. Toti banii strinsi la biserica noastra, chiar si de la cununii sau botezuri, s-au pus in contul bisericii. Niciodata parintele nu a luat un salariu de la credinciosi. Dinsul a ales sa lucreze ca medic dar in acelasi timp sa fie si preot la biserica noastra din Brisbane.

Unul din multele exemple pe care as putea sa le spun despre parintele este urmatorul : citiva ani in urma am mers cu familia la biserica in ziua de Paste. Aveam cosul cu pastele cu noi. Am ajuns la biserica si nu mai era nimeni acolo pe la ora 10:00 dimineata. Cu sotul meu am decis sa mergem la parintele Ioan acasa sa ne sfinteasca pasca. El doar adormise si noi l-am trezit. Parintele ne-a facut slujba lunga, cu toate ca sotul meu a spus doar sa ne sfinteasca pastele fara slujba.

Cind cineva vrea sa boteze sau sa cunune, Parintele le cere ca sa vina la biserica mai des. Si ce este rau in aceasta? Dupa cum am mai spus, dinsul ar dori sa ne aduca mai aproape de credinta si de Dumnezeu. Multa lume se supara si nu mai vine la biserica. Dupa parerea mea Parintele Ion vrea sa aduca lumea la credinta, nu doar sa faca botezuri si cununii ca sa faca multi bani. Dinsului nu-i trebuiesc banii, ci oameni credinciosi.   ( Anca S., credincioasa a bisericii ortodoxe din Brisbane, 13 junie 2010)

Archived Letters

SFD Log In